Filus János okleveles kertészmérnök, mérnök tanár, ökológiai gazdálkodó, szakértő, szaktanácsadó szőlőtermesztés, szőlő-szaporítóanyag termesztés, agrár- környezetgazdálkodás területen.

A Kaskantyúi Hegyközség elnöke, a Kunsági Borvidék alelnöke ,szőlész küldötte és igazgató-választmányi tagja. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa Ellenőrző Bizottságának elnöke. Sokoldalú ember, aki a szakmai és oktatási feladatai mellett karitatív célokért is dolgozik. Alapító kuratóriumi tagja a Szegedi Gyermekszívek Gyógyulásáért Alapítványnak, tagja a Kiskőrösi „Gondűző” Borlovagrendnek, utóbbi szakmai bizottságának elnöke is, akinek  kiemelkedő szerepe van a Kadarka Nemzetközi Borverseny és a kiskőrösi Városi Borverseny szervezésében, lebonyolításában, a Márton-napi újbor kóstoló rendezésében, és a borlovagrend évzáró vacsorájának szakmai lebonyolításában.

A Miklós napi Országos Rozé Borverseny tulajdonos szervezője.

Kitüntetései: Kocsis Pál-díj, Pro Vino Érdemérem ,  Kiskőrős város Szőlőtermesztéséért Borászatáért kitüntetés bitokosa, Az Év Tanára, az Oktatói Szolgálati Emlékérem Szakképzési Tagozatának Miniszteri kitüntetettje.

Feladatának tekinti a régi, hagyományos alföldi szőlőfajták, így a Kövidinka, az Arany Sárfehér és a Pozsonyi Fehér visszaemelését a palettára.

Magánemberként is sokat tesz azért, hogy bebizonyítsa, hogy a Kunsági Borvidéken éppoly értékes, szép borok teremnek, mint Magyarország más borvidékein, és az egyre nehezedő feltételek mellett is érdemes kitartani a szőlőtermesztés mellett. Hisz abban, hogy azt a tudást, amit az évtizedek alatt összegyűjtött át kell adnia tanítványainak, és arra kell ösztönözni őket, hogy a választott út nehéz ugyan, de ha az ember tisztességgel, becsülettel szorgoskodik, akkor előbb-utóbb meglesz az eredménye.

Hittel vallja, hogy az alföldi ember fáradozása nem hiábavaló, mert tudja , hogy itt  a szőlő nemcsak a bort, hanem a kenyeret is jelenti.